Locsolás
Máig meglevő, élő hagyománya ennek a napnak a locsolás, öntözködés. Kora reggel indultak a legények a lányos házakhoz, hogy rózsavízzel, kezdetben friss kútvízzel meglocsolják őket. A cselédek között szokás volt a teljes vödör vízzel való megöntés, a vályúban való fürdetés is. A lányok maguk készítette hímes tojást adtak a locsolásért cserébe, emellett pálinkával, s kaláccsal köszönték meg a jókívánságokat. A legények az udvaron még énekelnek, táncolnak, majd a pálinkával, kaláccsal, borral felszerelkezve tovább kocsiztak.
Komatál vivés
A komatál kaláccsal, borral, hímes tojással megrakott szakajtó, vagy kosár, amit az egyik nagylány elküldött egy kisebb lánnyal a barátnőjéhez. Ezzel a tállal kívánta üzenni, hogy majdani gyermekei keresztanyjává szeretné kérni. Ez az üzenet egyben a felkérés is. Ha a barátnője ezt elfogadta, akkor a hímes tojásokat kicserélte a sajátjára, úgy küldte vissza azt, így jelezve, hogy elfogadta a felkérést. Ezzel egymást komájául választották.
Gyermekjátékok
A gyerekek számos tojással kapcsolatos játékot ismertek. A tojásütésnél, koccintásnál a két versengő fiú a kapott hímesüket egymáséhoz koccintották, s az a vesztes, akinek betörik a tojása.
Amikor a tojáson hosszanti irányban szalmaszálat dugtak keresztül, és azon pörgették, az a szélmalmozás. Ha a lányok tojással labdáztak, és azt elejtették, akkor a mondás szerint egy évig nem mentek férjhez.
Termésvarázslás tojással
A tojáshoz több termésvarázsló szokás is társult. A tavaszi szántás első barázdájába beleszántották a tojást annak reményében, hogy a termékenységet jelentő tojás a földet is termékennyé varázsolja. Azt kívánták, hogy a búza sűrűbb legyen, a len magasabbra nőjön.
A tojás szépít
A lányok hittek a tojás szépítő hatásában. A reggeli mosdóvízbe hímest tettek, hogy egész évben szépek és egészségesek legyenek. |