Újságcikkek : A nagymama mintáit rajzolta a tojásra 2008_03 |
A nagymama mintáit rajzolta a tojásra 2008_03
Kozma Ferenc BAMA 2010.03.22. 22:41
Forgalmi bélyeg lévén több százezer példányban jelent meg az idei húsvéti bélyeg. Motívumaként Mosonyi Éva pécsi művész rajzolta piros tojásokkal.
– Bélyegen az ön által festett-rajzolt piros tojások. Azért ez óriási megtiszteltetés...
– Én is így tartom, hiszen evvel a világ legtávolabbi pontjára is eljuthat egy-két szép minta, hazánk mintavilágát őrző. Én pécsi születésű vagyok, Kékesden élt a nagyanyám, Kungl Mihályné, született Wágner Éva. Ő adta kezembe az írókát negyven éve, amikor még a betűket sem ismertem, s biztatott, hogy rajzoljak bátran. Legelőbb persze „gereblyés” mintákat vittem fel viasszal a tojásokra, mivelhogy a gereblye egyszerű, de egyenes vonalakat kíván.
– Tehát az öröm kettős, hiszen a nagymama mintái is eljutnak a világ végére.
– Valóban így éreztem, amikor a posta megkeresett a bélyegtervekkel.
– Könnyű dolga lehetett, hiszen maga is a posta dolgozója.
Mosonyi Éva tojásíró népi iparművész: „Többnyire természetes festékkel dolgozom. Hagymahéjjal, szárított bodzabogyóval, zölddió-burokkal” (fotó: Laufer László)
– Hát azért nem ilyen egyszerű a dolog. Ugyan valóban hat éve a postánál dolgozom menedzserként, a hálózati üzletág országos koordinátoraként, de nem hinném, hogy ezért választottak volna ki. Sok hazai elismerést kaptam, külföldi kiállításom is volt, s a Tojásdíszítők Nemzetközi Egyesületének vezetőségi tagja vagyok. És azt is elárulhatom, hogy hazai rekorder. Ez azt jelenti, hogy egy kéz által, azonos technikával készített, de más-más mintát hordozó hímeseimet számoltak meg, ami tavaly húsvétkor 1500 darab volt, s ez a hímestojás-mintakincstár azóta is gyarapodott.
– Kézenfekvőnek tűnik a kérdés, hogy lesz az emberből tojásfestő népi iparművész?
– Nem jön máról holnapra. Én is úgy kezdtem, mint bármelyik más háziasszony. Igyekeztem az ünnepi asztalra minél szebb, kívánatosabb tálat tenni, s barátaim biztattak, hogy talán ki kéne lépni a nagyobb nyilvánosság elé. Hát így történt. Munkáimban igyekszem a kárpát-medencei hagyományokat követni, többnyire természetes festékkel dolgozom. Hagymahéjjal, szárított bodzabogyóval, zölddió-burokkal.
– Melyik a legszebb tojás?
– Nekem most talán a piros. A termékenység motívumaival, kakastaréjjal, virággal. Ne feledjük, a tojás ősi, egyetemes szimbóluma az emberiségnek, jelképe az élet keletkezésének, az újjászületésnek, a keresztény vallásokban pedig Jézus Krisztus kiontott vérének, a feltámadásban való hitnek. Így aztán nem véletlen az sem, hogy húsvétkor hímes tojással ajándékozzuk meg egymást.
– A tojásfestés a nők teendője?
– Nem is tudom. A férfiak, köztük a nehéz kezű mesteremberek – kovácsok – inkább a tojáspatkolásban járnak élen, avval bizonyítva, hogy a finom, nagy figyelmet és pontosságot igénylő feladat sem áll távol tőlük.
– Akad-e, aki a mesterséget folytatja a családban?
– Fiam van, így egyelőre nem. Meg aztán ez a mesterség, amint a magam példája is mutatja, szállhat a nagymamáról az unokára...
Meglehetősen ritka a baranyai alkotó a bélyegen
A Magyar Posta minden év tavaszán kibocsátja húsvéti bélyegét. Ebben az évben Mosonyi Csabáné (Éva) által készített hímes piros tojások fotója szerepel a bélyegképen, és az ehhez tervezett egyedi borítékon is. Az alkalmi bélyegző az egyik legismertebb és a Kárpát-medence legelterjedtebb motívumát, a gereblyét ábrázolja, hasonló népi motívumokkal díszített piros tojások kerültek a kollekcióból a filaté-
liai gyöngyszemre is. A dolog különlegességét fűszerezi, hogy az alkotó egyben a Magyar Posta munkatársa is. Jegyezzük meg: meglehetősen ritka dolog, hogy baranyai alkotó jelenjen meg bélyegen, s ez eddig mindössze egyszer fordult elő. A karácsonyi forgalmi bélyegek között 1995-ben a Magyar Posta gyermekrajzpályázatot hirdetett, mely során a siklósi Tóth Judit kisdiák rajza került fel a 14 forintos postabélyegre, a „Varázsgyertyák” című alkotás.
A magyar kézműves remekek közé került
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara által 2001-ben alapított „Magyar Kézműves Remek” címet 2007-ben a szakemberekből álló zsűri döntése alapján két pécsi alkotó érdemelte ki a pályaműve alapján. Egyikük volt Mosonyi Éva tojásíró népi iparművész. A zsűri indoklása
a szerint a „pályázatra benyújtott, a magyar népi kultúra gyökereit bemutató, hagyományos technikával készült tojások a nemes egyszerűséget és visszafogott megjelenést reprezentálják. Így különleges, egyéni hangvételű alkotások, igényes, ízléses a kivitelezés, megérdemli a díjat.” Tegyük mindehhez hozzá, hogy a kitüntető címet a pécsi alkotó két ízben, először 2005-ben nyerte el, s lett a szakma mestere. A míves tojások készítője leginkább a régről való népi hagyományokat folytatva a réce-talpas, a nyúl-füles avagy a béka-fenekes mintákat választja, esetleg a virágok közül a tulipánt festi a tojásra.
|